RNHT1206BTE2K21
DigiKey Part Number
738-RNHT1206BTE2K21TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNHT1206BTE2K21
Description
RES AUTO, 2.21 KOHM, 1206, 0.1%,
Detailed Description
2.21 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNHT1206BTE2K21 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)