RNHT0805BTT976R
DigiKey Part Number
738-RNHT0805BTT976RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNHT0805BTT976R
Description
RES AUTO, 0805, 976 OHM, 0.1%, 1
Detailed Description
976 Ohms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNHT0805BTT976R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)