RNHT0805BTT130K
DigiKey Part Number
738-RNHT0805BTT130KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNHT0805BTT130K
Description
RES AUTO, 0805, 130 KOHM, 0.1%,
Detailed Description
130 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNHT0805BTT130K Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)