RNHT0603BTT9K09
DigiKey Part Number
738-RNHT0603BTT9K09TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNHT0603BTT9K09
Description
RES AUTO, 0603, 9.09 KOHM, 0.1%,
Detailed Description
9.09 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNHT0603BTT9K09 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)