RNHT0603BTE953R
DigiKey Part Number
738-RNHT0603BTE953RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNHT0603BTE953R
Description
RES AUTO, 953 OHM, 0603, 0.1%, 2
Detailed Description
953 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNHT0603BTE953R Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)