RNHT0402BTT8K87
DigiKey Part Number
738-RNHT0402BTT8K87TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNHT0402BTT8K87
Description
RES AUTO, 0402, 8.87 KOHM, 0.1%,
Detailed Description
8.87 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNHT0402BTT8K87 Models
Category
Features
Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.012" (0.30mm)