RNF18FTD499R
DigiKey Part Number
738-RNF18FTD499RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNF18FTD499RCT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF18FTD499R
Description
RES 499 OHM 1% 1/8W AXIAL
Detailed Description
499 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RNF18FTD499R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.071" Dia x 0.130" L (1.80mm x 3.30mm)