RNF14FTE4K02
DigiKey Part Number
RNF14FTE4K02-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF14FTE4K02
Description
RES 4.02K OHM 1% 1/4W AXIAL
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.02 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RNF14FTE4K02 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.093" Dia x 0.250" L (2.35mm x 6.35mm)