RNF12FTD10R0
DigiKey Part Number
RNF12FTD10R0TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNF12FTD10R0CT-ND - Cut Tape (CT)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNF12FTD10R0
Description
RES 10 OHM 1% 1/2W AXIAL
Detailed Description
10 Ohms ±1% 0.5W, 1/2W Through Hole Resistor Axial Flame Retardant Coating, Safety Metal Film
EDA/CAD Models
RNF12FTD10R0 Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.108" Dia x 0.344" L (2.75mm x 8.75mm)