RNCV1206BTE174K
DigiKey Part Number
738-RNCV1206BTE174KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCV1206BTE174K
Description
RES AUTO HV, 1206, 174 KOHM, 0.1
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
174 kOhms ±0.1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, High Voltage Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCV1206BTE174K Models
Category
Features
Anti-Sulfur, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)