RNCV0805DTE340K
DigiKey Part Number
738-RNCV0805DTE340KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCV0805DTE340K
Description
RES AUTO HV, 0805, 340 KOHM, 0.5
Detailed Description
340 kOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor Anti-Sulfur, High Voltage Thin Film
EDA/CAD Models
RNCV0805DTE340K Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)