RNCV0805DTE237K
DigiKey Part Number
738-RNCV0805DTE237KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCV0805DTE237K
Description
RES AUTO HV, 0805, 237 KOHM, 0.5
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
237 kOhms ±0.5% 0.2W, 1/5W Chip Resistor Anti-Sulfur, High Voltage Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCV0805DTE237K Models
Category
Features
Anti-Sulfur, High Voltage
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)