RNCU1206FTC102R is available for purchase but is not normally stocked.
New at DigiKey
102 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Sulfur, Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCU1206FTC102R
DigiKey Part Number
738-RNCU1206FTC102RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCU1206FTC102R
Description
RES PREC, 1206, 102 OHM, 1%, 50
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCU1206FTC102R Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.122" L x 0.063" W (3.10mm x 1.60mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.018" (0.45mm)