RNCS1206DTC12K7
DigiKey Part Number
738-RNCS1206DTC12K7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS1206DTC12K7
Description
RES PREC, 12.7 KOHM, 1206, 0.5%,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
12.7 kOhms ±0.5% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCS1206DTC12K7 Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)