RNCS1206BTE1K43
DigiKey Part Number
738-RNCS1206BTE1K43TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS1206BTE1K43
Description
RES PREC, 1.43 KOHM, 1206, 0.1%,
Detailed Description
1.43 kOhms ±0.01% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS1206BTE1K43 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)