RNCS1206BTE13K7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
In Stock: 192
Vishay Dale Thin Film
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
13.7 kOhms ±0.1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RNCS1206BTE13K7
DigiKey Part Number
RNCS1206BTE13K7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS1206BTE13K7
Description
RES 13.7K OHM 0.1% 1/8W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCS1206BTE13K7 Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)