RNCS0805DTC464R
DigiKey Part Number
738-RNCS0805DTC464RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0805DTC464R
Description
RES PREC, 464 OHM, 0805, 0.5%, 5
Detailed Description
464 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0805DTC464R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)