RNCS0805DTC1R00 is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
1 Ohms ±0.5% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RNCS0805DTC1R00
DigiKey Part Number
RNCS0805DTC1R00-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0805DTC1R00
Description
RES 1 OHM 0.5% 1/10W 0805
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RNCS0805DTC1R00 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Obsolete
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)