RNCS0805BTE681R
DigiKey Part Number
738-RNCS0805BTE681RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0805BTE681R
Description
RES PREC, 681 OHM, 0805, 0.1%, 2
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
681 Ohms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCS0805BTE681R Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)