RNCS0805BTE36K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
In Stock: 456
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
36.5 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RNCS0805BTE36K5
DigiKey Part Number
RNCS0805BTE36K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0805BTE36K5
Description
RES 36.5K OHM 0.1% 1/10W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCS0805BTE36K5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)