RNCS0805BTE2K49 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 270
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
In Stock: 0
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
Susumu
TE Connectivity Passive Product
YAGEO
Vishay Dale
Vishay Dale
In Stock: 963
2.49 kOhms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RNCS0805BTE2K49
DigiKey Part Number
RNCS0805BTE2K49-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0805BTE2K49
Description
RES 2.49K OHM 0.1% 1/10W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCS0805BTE2K49 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)