RNCS0805BTC46K4
DigiKey Part Number
738-RNCS0805BTC46K4TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0805BTC46K4
Description
RES PREC, 46.4 KOHM, 0805, 0.1%,
Detailed Description
46.4 kOhms ±0.01% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0805BTC46K4 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)