RNCS0805BKE750R is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 2.675
Datasheet
YAGEO
TE Connectivity Passive Product
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
Susumu
In Stock: 54
YAGEO
Vishay Dale
750 Ohms ±0.1% 0.1W, 1/10W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
RNCS0805BKE750R
DigiKey Part Number
RNCS0805BKE750RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0805BKE750R
Description
RES 750 OHM 0.1% 1/10W 0805
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCS0805BKE750R Models
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)