RNCS0603DTC39K2
DigiKey Part Number
738-RNCS0603DTC39K2TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0603DTC39K2
Description
RES PREC, 39.2 KOHM, 0603, 0.5%,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
39.2 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCS0603DTC39K2 Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)