RNCS0603BTE412R
DigiKey Part Number
738-RNCS0603BTE412RTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0603BTE412R
Description
RES PREC, 412 OHM, 0603, 0.1%, 2
Detailed Description
412 Ohms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0603BTE412R Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)