RNCS0603BTE19K1
DigiKey Part Number
738-RNCS0603BTE19K1TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0603BTE19K1
Description
RES PREC, 19.1 KOHM, 0603, 0.1%,
Detailed Description
19.1 kOhms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0603BTE19K1 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)