RNCS0603BTC5K49
DigiKey Part Number
738-RNCS0603BTC5K49TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0603BTC5K49
Description
RES PREC, 5.49 KOHM, 0603, 0.1%,
Detailed Description
5.49 kOhms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0603BTC5K49 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)