RNCS0603BTC1K47
DigiKey Part Number
738-RNCS0603BTC1K47TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0603BTC1K47
Description
RES PREC, 1.47 KOHM, 0603, 0.1%,
Detailed Description
1.47 kOhms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0603BTC1K47 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)