RNCS0603BKE31K6
DigiKey Part Number
RNCS0603BKE31K6-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0603BKE31K6
Description
RES 31.6K OHM 0.1% 1/16W 0603
Detailed Description
31.6 kOhms ±0.1% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0603BKE31K6 Models
Mfr
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)