RNCS0402DTC24K3
DigiKey Part Number
738-RNCS0402DTC24K3TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0402DTC24K3
Description
RES PREC, 24.3 KOHM, 0402, 0.5%,
Detailed Description
24.3 kOhms ±0.5% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
EDA/CAD Models
RNCS0402DTC24K3 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)