RNCS0402BTE1K30
DigiKey Part Number
738-RNCS0402BTE1K30TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCS0402BTE1K30
Description
RES PREC, 1.3 KOHM, 0402, 0.1%,
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
1.3 kOhms ±0.01% 0.063W, 1/16W Chip Resistor 0402 (1005 Metric) Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCS0402BTE1K30 Models
Category
Features
Anti-Corrosive, Automotive AEC-Q200, Moisture Resistant
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Series
Package / Case
0402 (1005 Metric)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Supplier Device Package
Part Status
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.039" L x 0.020" W (1.00mm x 0.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.014" (0.35mm)