RNCP0805FTD909R
DigiKey Part Number
RNCP0805FTD909RTR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCP0805FTD909RCT-ND - Cut Tape (CT)
RNCP0805FTD909RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCP0805FTD909R
Description
RES 909 OHM 1% 1/4W 0805
Detailed Description
909 Ohms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
EDA/CAD Models
RNCP0805FTD909R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.025" (0.65mm)