RNCP0603FTD82R5
DigiKey Part Number
RNCP0603FTD82R5TR-ND - Tape & Reel (TR)
RNCP0603FTD82R5CT-ND - Cut Tape (CT)
RNCP0603FTD82R5DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCP0603FTD82R5
Description
RES 82.5 OHM 1% 1/8W 0603
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
82.5 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCP0603FTD82R5 Models
Category
Features
Anti-Sulfur
Mfr
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
0603 (1608 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)