RNCP0603FTD470R
DigiKey Part Number
RNCP0603FTD470R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCP0603FTD470R
Description
RES 470 OHM 1% 1/8W 0603
Detailed Description
470 Ohms ±1% 0.125W, 1/8W Chip Resistor 0603 (1608 Metric) Anti-Sulfur Thin Film
EDA/CAD Models
RNCP0603FTD470R Models
Temperature Coefficient
±100ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.061" L x 0.031" W (1.55mm x 0.80mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)