RNCL2512JT4R70
DigiKey Part Number
738-RNCL2512JT4R70TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL2512JT4R70
Description
RES, PULSE, 2512, 4.7 OHM, 5%, 2
Detailed Description
4.7 Ohms ±5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
RNCL2512JT4R70 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Size / Dimension
0.248" L x 0.126" W (6.30mm x 3.20mm)
Power (Watts)
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)