RNCL2512DT1R30
DigiKey Part Number
738-RNCL2512DT1R30TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL2512DT1R30
Description
RES, PULSE, 2512, 1.3 OHM, 0.5%,
Detailed Description
1.3 Ohms ±0.5% 2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
RNCL2512DT1R30 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
2512 (6332 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)