RNCL2010FT5R60
DigiKey Part Number
738-RNCL2010FT5R60TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL2010FT5R60
Description
RES, CS, 2010, 5.6 OHM, 1%, 1.5W
Detailed Description
5.6 Ohms ±1% 1.5W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
RNCL2010FT5R60 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Resistance
Size / Dimension
0.197" L x 0.098" W (5.00mm x 2.50mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)