RNCL2010DT2R40
DigiKey Part Number
738-RNCL2010DT2R40TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL2010DT2R40
Description
RES, PULSE, 2010, 2.4 OHM, 0.5%,
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.4 Ohms ±0.5% 1.5W Chip Resistor 2010 (5025 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCL2010DT2R40 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
2010 (5025 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)