RNCL1210JT1R80
DigiKey Part Number
738-RNCL1210JT1R80TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL1210JT1R80
Description
RES, PULSE, 1210, 1.8 OHM, 5%, 1
Detailed Description
1.8 Ohms ±5% 1W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
EDA/CAD Models
RNCL1210JT1R80 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)