RNCL1206FT5R10
DigiKey Part Number
738-RNCL1206FT5R10TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCL1206FT5R10
Description
RES, PULSE, 1206, 5.1 OHM, 1%, 1
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
5.1 Ohms ±1% 1W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding Thin Film
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RNCL1206FT5R10 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200, Current Sense, Pulse Withstanding
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 170°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Ratings
AEC-Q200
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)