RNCF2512TTY53R6 is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
New at DigiKey
53.6 Ohms ±0.01% 0.5W, 1/2W Chip Resistor 2512 (6332 Metric) Thin Film
RNCF2512TTY53R6
DigiKey Part Number
738-RNCF2512TTY53R6TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF2512TTY53R6
Description
RES PREC, 2512, 53.6 OHM, 0.01%,
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF2512TTY53R6 Models
Category
Temperature Coefficient
±5ppm/°C
Mfr
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Active
Ratings
AEC-Q200
Resistance
Size / Dimension
0.248" L x 0.122" W (6.30mm x 3.10mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.022" (0.55mm)