RNCF1210BKE66K5 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
66.5 kOhms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1210 (3225 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF1210BKE66K5
DigiKey Part Number
RNCF1210BKE66K5-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1210BKE66K5
Description
RES SMD 66.5K OHM 0.1% 1/3W 1210
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF1210BKE66K5 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1210 (3225 Metric)
Size / Dimension
0.122" L x 0.094" W (3.10mm x 2.40mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)