RNCF1206TKW26K7
DigiKey Part Number
738-RNCF1206TKW26K7TR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206TKW26K7
Description
RES 26.7K OHM 0.01% 1/4W 1206
Detailed Description
26.7 kOhms ±0.01% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF1206TKW26K7 Models
Temperature Coefficient
±2ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)