RNCF1206FTE5K76 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Datasheet
Upgrade
Parametric Equivalent
YAGEO
YAGEO
Panasonic Industry
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale Thin Film
Similar
5.76 kOhms ±1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF1206FTE5K76
DigiKey Part Number
RNCF1206FTE5K76-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206FTE5K76
Description
RES SMD 5.76K OHM 1% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF1206FTE5K76 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)