RNCF1206DTE120R
DigiKey Part Number
738-RNCF1206DTE120RTR-ND - Tape & Reel (TR)
738-RNCF1206DTE120RCT-ND - Cut Tape (CT)
738-RNCF1206DTE120RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206DTE120R
Description
RES SMD 120 OHM 0.5% 1/3W 1206
Detailed Description
120 Ohms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
EDA/CAD Models
RNCF1206DTE120R Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)