RNCF1206DTC160R is available for purchase but is not normally stocked.
Datasheet
160 Ohms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF1206DTC160R
DigiKey Part Number
RNCF1206DTC160R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206DTC160R
Description
RES SMD 160 OHM 0.5% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF1206DTC160R Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)