RNCF1206DKE16K9 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Datasheet
Parametric Equivalent
YAGEO
Panasonic Industry
Vishay Dale Thin Film
Susumu
In Stock: 257
Vishay Dale
Vishay Dale
Similar
Vishay Dale Thin Film
Similar
16.9 kOhms ±0.5% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF1206DKE16K9
DigiKey Part Number
RNCF1206DKE16K9-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206DKE16K9
Description
RES SMD 16.9K OHM 0.5% 1/3W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
22 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF1206DKE16K9 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)