RNCF1206CTC1K82 is available for purchase but is not normally stocked.
Upgrade
TE Connectivity Passive Product
Upgrade
Panasonic Industry
In Stock: 848
Vishay
Susumu
Susumu
YAGEO
1.82 kOhms ±0.25% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF1206CTC1K82
DigiKey Part Number
RNCF1206CTC1K82-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206CTC1K82
Description
RES 1.82K OHM 0.25% 1/3W 1206
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF1206CTC1K82 Models
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)