RNCF1206BTE18R7 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
In Stock: 0
Datasheet
Upgrade
Vishay Dale
18.7 Ohms ±0.1% 0.333W, 1/3W Chip Resistor 1206 (3216 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF1206BTE18R7
DigiKey Part Number
RNCF1206BTE18R7-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF1206BTE18R7
Description
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/3W 1206
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF1206BTE18R7 Models
Temperature Coefficient
±25ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Size / Dimension
0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)