RNCF0805FTC11K3 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Upgrade
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Stackpole Electronics Inc
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Upgrade
YAGEO
Similar
Bourns Inc.
Similar
Vishay Dale Thin Film
Vishay Dale Thin Film
YAGEO
11.3 kOhms ±1% 0.25W, 1/4W Chip Resistor 0805 (2012 Metric) Automotive AEC-Q200 Thin Film
RNCF0805FTC11K3
DigiKey Part Number
RNCF0805FTC11K3-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RNCF0805FTC11K3
Description
RES SMD 11.3K OHM 1% 1/4W 0805
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
RNCF0805FTC11K3 Models
Category
Features
Automotive AEC-Q200
Mfr
Temperature Coefficient
±50ppm/°C
Series
Operating Temperature
-55°C ~ 155°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Package / Case
0805 (2012 Metric)
Part Status
Active
Supplier Device Package
Resistance
Size / Dimension
0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Tolerance
Height - Seated (Max)
0.026" (0.65mm)